-Fantasia Forumları-
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

-Fantasia Forumları-

Fantastik kitap, çizim, dizi, film, yazı forumları

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bir okuyucunun yorumları

YazarMesaj
[chatlak-Nehir]

[chatlak-Nehir]

Aktiflik : 532
Başarı Sistemi : 5

Bir okuyucunun yorumları Empty
MesajKonu: Bir okuyucunun yorumları   Bir okuyucunun yorumları Icon_minitimePtsi Ocak 25, 2010 5:44 pm

"TWILIGHT" SERİSİ HAKKINDA
27/1/2009 ·

Geçen hafta filmi izler izlemez kitapçıya koştum!
1.kitap filmin senaryosu gibiydi,daha ayrıntılıydı,hoştu.Üzerinde fazla konuşmaya gerek yok. Umut verici.

Gelelim yakında çekimlerine başlanacak 2. kitap "New Moon" ve 3. kitap "Eclipse" e:

New moon 'da mükemmel vampirimiz Edward,Bella'yı terk ediyor. Neymiş efendim Bella'nın iyiliği içinmiş.Oysaki Bella yüzlerce kere söylemedimi "ben sensiz yaşayamam" diye "senden uzak olmaktansa ölmeyi tercih ederim diye. Demekki vampirde olsan,108 senelik hayat tecrüben de olsa,piyano da çalsan sonuçta erkeksin ve hıyarsın Edward.

Neyse efendim,Bella 4-5 ay ruh gibi ortalarda dolandıktan sonra Jacob(müstakbel kurt adam) ile yakınlaşıyor. Hatta olaylar birden bire yön değiştirmeye başlıyor. Edward&Bella aşkı birden Jacob & Bella aşkına dönüşüyor gibi oluyor. Önce kendimi kandırmaya çalıştım.Yok canım Bella,Jacob'ı kardeş gibi seviyor,Jacob kendi kendine gelin-güvey olur falan diye. Bu bir "geçiş" kitabı,aşk acısı anlatılıyor dedim kendi kendime. Sonra Edward ortaya çıkıyor. Bella sanki hiçbişey olmamış gibi Edward'ı geri alıyor ve Jacob'ı bir kenara atıyor.

3.kitap Eclipse'de işler tam arabesk oluyor. Rezillik diz boyu...
Nerden başlasam bilemiyorum. Bella hem kendine hem okuyucuya Jacob'a aşık olduğunu itiraf ediyor. Hatta utanmadan Edward'a "sana aşığım ama Jacob'a karşı da boş değilim" gibisinden bişeyler söylüyor. 1.kitapta Mike Newton çıkma teklif etti diye kıskançlıktan kuduran Edward ne hikmetse sonsuz bir anlayışla "olabilir,tabi ben yokken senin yanında
oldu.ben de ona minnettarım" falan diyor.

Jacob gitmeye kalkışınca Bella Jacob'a "öp beni" diyor! Hatta 2 defa öpüşüyorlar. Bella resmen iki erkeği aynı anda idare eden şırpıntı konumuna geliyor.
Victoria ve diğer vampirlerden saklanmak ve Bella'yı koruma altında tutmak için kamp yaptıkları gece bu üçü aynı çadırda kalıyor. Bella üşüdüğü için ve Edward soğuk derili olduğu için onu Jacob ısıtıyor.Edward zihin okuyabildiği için o an Jacob'ın aklından geçen hayalleri okuyor ama yine tepki vermiyor. Bella uykusunda bir Edward'ın bir Jacob'ın adını sayıklıyor.
Olay resmen Jacob & Bella & Edward aşk üçgenine dönüşüyor.

Bu arada bizim gelenekçi vampirimiz Edward evlilikle kafayı bozmuş durumda. Yüzük almalar,gelinlik modeli bakmalar falan... Bella'ya evlenmek için baskı yapmaya başlıyor(eee anladı tabi rakip güçlü)
Bella "istemem yan cebime koy" havalarında... Sonra tabi kabul ediyor çünkü Bella, Edward ile beraber olmak (fiziksel) istiyor.
Edward ve Bella arasında 3-4 sayfalık bir "gerdek muhabbeti" dönüyor ki evlere şenlik. Okurken gülme krizine girmemek imkansız.Bir an kendimi Haydar Dümen'in gazetedeki köşesini okuyorum sandım. Hele hele de Edward'ın "ben namuslu bir vampirim,108 senedir iffetime leke sürdürmedim" gibisinden birşeyler söylediği yerde artık gülmekten gözümden yaş gelmeye başlamıştı.
Bukadar saçma birşey olabilir mi.Bu lafları eden Bella olsa tamam yani. Sonuçta o bir insan,bir genç kız,gayet normal. Ama burada durum tam tersi.Bella Edward'ın üzerine atlamak için fırsat kollluyor.Edward ise "evlenmeden olmaz" diyor.
Yaw kardeşim sen 108 yaşında bir vampirsin. Adam öldürmüşün,kan içmişin, dağlara çıkıp geyikleri, ceylanları katlediyorsun.Sonra da dönüp "ben saf ve bakir anadolu çocuğuyum" dersen, ben de sana basenimle gülerim yani.

Bella'yı kurtarmak için Cullenlar ve kurtadamlar iş birliği yapıyor. Kısa süreli bir ateşkesten sonra tabi kazanıyorlar.Tehlike geçiyor.Herşey normale dönüyor. Bu arada Bella,Edward'ı vampir olmak konusunda ikna etmeyi başarıyor. Düğün tarihi kararlaştırılıyor. Bella son kez La Push'a gidip Jacob'a acı çektirdikten sonra Edward'ın kollarına koşuyor.

Bu arada söylemeden geçemiycem kurt adam sürüsü vampirlerden bin kat daha eğlenceli. Yemek sofraları,birbirlerini yaralamaktan korkmadan şakalaşmaları, Dallas'ı aratmayan aşklar ( Sam ve Emily) ve aile sırları( Leah'ın babasının kim olduğu konusundaki belirsizlik), birbirlerinin düşüncelerini duymaları...vs

Kısacası 3.kitap tam bir hayal kırıklığıydı ve 4.kitap "Breaking down"'dan da fazla bir beklentim yok. Zaten Bella'nın da Edward ile olabilmesi için vampir olmaktan başka şansı yok. Yani sonunun ne olacağını biliyoruz.
Bu kadar iyi bir malzemeden bu kadar dandik bir hikaye çıkardığı için Stephenie Meyer'ı
tebrik ediyorum. Bukadar iyi bir başlangıç ancak bukadar rezil hale getirilebilinirdi.

SON SÖZ
Madem bir Romeo&Juliet hikayesi yapacaksın neden araya 3.bir şahıs koyuyorsun? Ayrıca Romeo ve Juliet düşman ailelerin çocuklarıydı. Cullenların insanlarla br düşmanlığı yok. Onların sorunu kurt adamlar. O zaman şöyle yapsaydın ya Bella'nın Quileute kabilesiyle akrabalığı olsaydı da o da kurda dönüşseydi. Böylece Edward ona zarar verme korkusundan kurtulurdu. Edward'la eşit güçte olurdu. Ve düşman ailelerin aşık çocukları formülü cuk otururdu. Hem Edward,Bella'nın ruhunu ve insan özelliklerini kaybetmesini istemyordu zaten. Bella,kurt olsaydı sadece yarı insan-yarı kurt olacağından ruhunu ve insani tüm yönlerini elinde tutuyor olurdu( yeme-içme,uyuma,vücut sıcaklığı,kalp atışı..vs) Bella da Edward ile genç kalmak,ondan yaşlı görünmek istemiyordu.Kurt adamlar dönüşüm geçirmeyi durdurmadıkları sürece oldujkları yaşta sabit kalıyorlar(2.kitapta Jacob açıklıyor). Böylece Bella'nın da bu isteği karşılanmış olurdu.
Seri boyunca Bella ve Edward ortak düşmanlarına karşı (insan avlayan göçebe vampirler) beraber savaşırken bir yandan da aşklarını ailelerine kabul ettirmeye uğraşırlardı.
En azından 3.kitaptaki tüm o saçmalıklardan daha iyi bir şeyler ortaya çıkardı diye düşünüyorum.
2.filmde daha iyi birşeyler ortaya çıkarmak istyorlarsa kitaba fazla sadık kalmasınlar bence.

Bir okuyucunun yorumları
1 sayfadaki 1 sayfası